Ile zarabiają specjaliści SAP?

SAP (System Applications And Products in Data Processing) to spójny system mający na celu polepszyć zarządzanie określonym przedsiębiorstwem. To właśnie dzięki niemu wiele organizacji może obsługiwać różne procesy z zakresu księgowości, działu HR czy logistyki. Czy warto zostać specjalistą SAP?

Ile zarabiają specjaliści SAP?
Ile zarabiają specjaliści SAP?

Spis treści: Ile zarabiają specjaliści SAP:

 1. Czym w ogóle jest SAP?
 2. Kim jest SAP Consultant?
 3. W jaki sposób można zostać SAP Consultantem?
 4. Jak wygląda zatrudnienie?
 5. Ile można zarobić jako SAP Specialist?
 6. Chcesz zostać specjalistą SAP? Zobacz oferty firmy Awareson.
Awareson.com

1. Czym w ogóle jest SAP?

SAP to system stworzony przez firmę SAP SE. To właśnie on usprawnia zarządzanie całym przedsiębiorstwem. Posiada wiele różnorodnych narzędzi, które umożliwiają obsługiwanie procesów zachodzących w wielu działach. Sam system jednak nic nie zdziała. Potrzebna jest do tego osoba, która potrafi się nim posługiwać.


2. Kim jest SAP Consultant?

Do obowiązków i zadań SAP Consultanta należy m.in.:

 • Ulepszanie modułów SAP i tworzenie nowych komponentów.
 • Testowanie funkcjonalności aplikacji w systemach SAP.
 • Przygotowanie i określenie określonej dokumentacji.
 • Przeprowadzanie analiz biznesowych oraz wdrażanie SAP-u konkretnych klientów.
 • Monitorowanie poszczególnych etapów wdrażania systemu, wyłapywanie oraz naprawianie błędów.
REKLAMA

3. W jaki sposób można zostać SAP Consultantem?

Jeżeli chcesz rozpocząć swoją przygodę w środowisku SAP, musisz najpierw posiadać pewne umiejętności, do których należą m.in.:

 • Znajomość procesów biznesowych.
 • Znajomość środowiska SAP.
 • Bardzo dobra znajomość języka angielskiego.
 • Chęć podnoszenia swoich kwalifikacji.
 • Umiejętności praktyczne związane z poszczególnymi modułami.
 • Umiejętność pracowania w zespole.
 • Umiejętność wdrażania, realizowania i prowadzenia projektów.

Jeżeli chcesz zostać Consultantem SAP to warto wiedzieć, że ukończenie studiów na kierunkach technicznych bądź informatycznych są dodatkowym atutem, a nie obowiązkowym punktem podczas szukania pracy na to stanowisko. Dla osób, przeprowadzających rekrutację, ważniejsze jest doświadczenie i umiejętności miękkie.

Wróć do spisu treści.


4. Jak wygląda zatrudnienie?

Firma Awareson przeprowadziła na początku roku 2023 analizę, która wykazała, że najczęstszą formą zatrudnienia jest umowa o pracę. Co więcej, etat częściej wybierany jest przez kobiety nie mężczyzn. 34% konsultantów z doświadczeniem od 5 do 9 lat prowadzi działalność gospodarczą. Dla osób powyżej 9 lat doświadczenia wynik wynosi już 53%. W grupie konsultantów z doświadczeniem wynoszącym 5-9 lat, 10% z nich pracuje jednocześnie dla dwóch, lub więcej organizacji.

Mamy tu do czynienia ze zjawiskiem overemploymentu, czyli pracy jednej osoby dla kilku firm. Do jego pojawienia się może przyczynić się np. duże zapotrzebowanie na pracę i jedna osoba realizuje kilka projektów naraz bądź zła organizacja pracy projektowej, przez co konsultant ma możliwość i czas na realizowanie zadań w innej firmie.


5. Ile można zarobić jako SAP Specialist?

Na zarobki specjalisty SAP ma forma zatrudnienia. Według analizy firmy Awareson, 52,2% specjalistów — freelancerów zarabia ponad 200 złotych na godzinę. W przypadku osób, które pracują na etacie, takie zarobki osiąga tylko 14% badanych. W związku z tym można wysnuć wnioski, że na polskim rynku pracy SAP umowy o pracę będą pojawiać się coraz rzadziej. Sama świadomość systemu podatkowego sprawia, że specjaliści o dużym doświadczeniu chcą szybciej monetyzować swoją pracę i właśnie dlatego wybierają umowy B2B.

Ile zarabiają specjaliści SAP?
Ile zarabiają specjaliści SAP: Stawka godzinowa (netto) / Wynagrodzenie miesięczne (brutto). Źródło: https://awareson.com/jak-pracuja-i-ile-zarabiaja-specjalisci-sap/

Jak się również okazuje, tylko 4,8% badanych specjalistów SAP pracuje z biura. Im konsultant jest bardziej doświadczony, tym mniej pojawia się w siedzibie firmy. W przypadku kiedy osoby pracują dla jednego biura, to z jego siedziby najczęściej pracują młodzi specjaliści. Z analizy firmy Awareson wynika również, że prawie wszyscy konsultanci, którzy pracują dla dwóch, lub więcej firm, wykonują swoją pracę tylko zdalnie.


6. Chcesz zostać specjalistą SAP? Zapoznaj się z ofertami firmy Awareson!

Awareson to firma doradcza specjalizującą się w outsourcingu usług technologicznych oraz rekrutacją IT. Jest to ekspert w swojej dziedzinie — posiada kilkunastoletnie doświadczenie w tworzeniu rozwiązań dla różnych organizacji.

Jeżeli więc jesteś zainteresowany pracą w środowisku SAP, to zapoznaj się z ofertami pracy firmy Awareson: https://awareson.com/kandydaci-it/

Wróć do spisu treści.


 • Autor artykułu „Ile zarabiają specjaliści SAP?”: Artykuł gościnny opracowany przez stronę: Awareson.com
 • Opracowanie graficznie: Za pomocą Canva.com.
 • Ostatnia aktualizacja artykułu: 2024-04-13.
 • Kopiowanie treści blogu zabronione.

Przeczytaj także:

Kategorie postów:

Angielskojęzyczne (18) Banki (13) Blogowanie (23) Cytaty (3) Dobre programy (43) Najlepsze programy (3) Nowe i Testowane (3) Pod znakiem zapytania (9) Polskojęzyczne strony (42) Procesory płatności (5) Programy partnerskie (17) Płatne ankiety (67) Płatne maile (15) Płatne reklamy (23) Recenzje programów (46) SCAM — nie polecam (12) Wpisy gościnne (42) ySense: posty i artykuły (11) Zarabianie (148)

Zobacz sprawdzone serwisy z ankietami płacące na konto bankowe.
Zobacz sprawdzone serwisy z ankietami płacące na konto bankowe.

Dodaj komentarz