Osoby poszukujące opiekunki dla seniorów, mają szereg bardzo wysokich wymagań. Nie można im się dziwić – przecież powierzają los najbliższych w ręce obcej kobiety, muszą więc upewnić się, że będzie ona świadczyła swoje usługi z pełnym profesjonalizmem, empatią, cierpliwością i oddaniem.
Ale ta zasada działa również w drugą stronę – decydując się na pracę opiekunki osoby starszej, powinnaś mieć pewność, że trafiasz na zajęcie legalne i że twoje prawa jako pracownika będą stuprocentowo respektowane a twój wysiłek – odpowiednio wynagradzany. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, poszukując ofert pracy w charakterze opiekunki dla seniora.
Poznaj seniora, którym będziesz się opiekować
Jeszcze przed podpisaniem umowy, porozmawiaj z rodziną pacjenta lub z przedstawicielem agencji pośrednictwa pracy, z której usług korzystasz. Posiadanie pełnej wiedzy o osobie, którą masz się opiekować, pozwoli ci dobrze przygotować się do tego zadania.
Zorientuj się, w jakim stanie fizycznym jest twój przyszły podopieczny: Na jakie choroby cierpi, jakie leki przyjmuje, z jakich usług specjalistów systematycznie korzysta. Nie wahaj się pytać także o stan mentalny i psychiczny seniora. Innego podejścia będzie wymagała osoba kontaktowa, ale przykuta do łóżka przez schorzenia somatyczne, innego natomiast w miarę sprawna fizycznie osoba cierpiąca na demencję. Ponieważ trzeci wiek bywa bardzo trudny, dowiedz się również, czy twój podopieczny nie ma objawów depresji lub innych zaburzeń o charakterze psychiatrycznym.
Poznaj także rutynę dnia – bardzo często jej skrupulatne przestrzeganie jest kluczem do zadowolenia obu stron układu opiekunka-podopieczny. Dowiedz się, o której godzinie senior zwykle budzi się i zasypia, co lubi i może jeść, jakie programy telewizyjne regularnie ogląda, czy ma jakieś pasje i zainteresowania. Czasami już sama rozmowa na tematy interesujące podopiecznego sprawi, że będzie on szczęśliwszy, a ty poczujesz się spełniona.
Określ zakres swoich obowiązków oraz wynagrodzenie
Precyzyjne określenie zakresu twoich obowiązków jest bardzo istotne i powinno nastąpić jeszcze przed podpisaniem umowy. Dowiedz się, jak długo masz przebywać przy seniorze i jakich praktyk będzie on wymagał – tylko towarzystwa i podania leków, czy może również czynności higienicznych i pielęgnacyjnych?
Od twoich umiejętności, zdolności, ale także wykształcenia i siły fizycznej, zależy, z jakim stopniem choroby będziesz w stanie sobie poradzić, nie narażając na szwank ani siebie, ani seniora.
Dopytaj dokładnie o wynagrodzenie oraz inne ewentualne przysługujące ci bonusy (np. wyżywienie, zamieszkanie, dni wychodne – jeśli mieszkasz ze swoim podopiecznym). Jeśli całodobowa opieka wymaga obecności więcej niż jednej opiekunki, powinnaś być z nią w stałym kontakcie, aby zawsze mieć aktualny obraz sytuacji.
Skorzystaj z pośrednictwa sprawdzonej agencji
Zwłaszcza w przypadku wyjazdu do opieki nad seniorem za granicę, powinnaś szczególnie uważnie przyjrzeć się ofertom. Niestety nie brakuje ludzi i firm żerujących na twoim dobrym sercu i chęci niesienia pomocy.
Skorzystaj z pośrednictwa agencji zajmującej się kontaktowaniem rodzin potrzebujących opiekunki i osób pragnących wykonywać pracę w tym charakterze. Masz wówczas możliwość sprawdzenia, czy firma jest legalna i wypłacalna i czy inne opiekunki są zadowolone z pośrednictwa.
Nie zaszkodzi również przeczesanie forów i portali internetowych w poszukiwaniu dodatkowych wskazówek – znajdziesz je m.in. na https://laxocare.pl/blog/praca-opiekunki-osob-starszych-jak-wybrac-agencje/.
Jeśli decydujesz się na pracę opiekunki osoby starszej, porzuć fałszywą skromność. Wykonujesz zadanie wymagające, trudne i niezwykle ważne tak dla ciebie, jak i dla seniora, któremu towarzyszysz, a także dla rodziny, która znajduje w tobie podporę w trudnym czasie. Zadbaj zatem również o własny komfort i bezpieczeństwo. Im bardziej wymagające zajęcie, tym większa satysfakcja płynie ze skutecznego wywiązania się z niego. Właściwe warunki pracy pozwolą nie tylko dobrze zarobić, ale także uniknąć wypalenia zawodowego i poczuć prawdziwą dumę z tego, co robisz.
- Autor artykułu „Na co zwrócić uwagę, szukając pracy jako opiekunka osoby starszej?”: Artykuł gościnny opracowany przez stronę partnerską.
- Ostatnia aktualizacja artykułu: 2023-12-05.
- Kopiowanie treści blogu zabronione.