Na co zwrócić uwagę, szukając pracy jako opiekunka osoby starszej?

Osoby poszukujące opiekunki dla seniorów, mają szereg bardzo wysokich wymagań. Nie można im się dziwić – przecież powierzają los najbliższych w ręce obcej kobiety, muszą więc upewnić się, że będzie ona świadczyła swoje usługi z pełnym profesjonalizmem, empatią, cierpliwością i oddaniem.

Ale ta zasada działa również w drugą stronę – decydując się na pracę opiekunki osoby starszej, powinnaś mieć pewność, że trafiasz na zajęcie legalne i że twoje prawa jako pracownika będą stuprocentowo respektowane a twój wysiłek – odpowiednio wynagradzany. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, poszukując ofert pracy w charakterze opiekunki dla seniora.

Na co zwrócić uwagę, szukając pracy jako opiekunka osoby starszej?
Na co zwrócić uwagę, szukając pracy jako opiekunka osoby starszej?
LaxoCare.pl

Poznaj seniora, którym będziesz się opiekować

Jeszcze przed podpisaniem umowy, porozmawiaj z rodziną pacjenta lub z przedstawicielem agencji pośrednictwa pracy, z której usług korzystasz. Posiadanie pełnej wiedzy o osobie, którą masz się opiekować, pozwoli ci dobrze przygotować się do tego zadania.

Zorientuj się, w jakim stanie fizycznym jest twój przyszły podopieczny: Na jakie choroby cierpi, jakie leki przyjmuje, z jakich usług specjalistów systematycznie korzysta. Nie wahaj się pytać także o stan mentalny i psychiczny seniora. Innego podejścia będzie wymagała osoba kontaktowa, ale przykuta do łóżka przez schorzenia somatyczne, innego natomiast w miarę sprawna fizycznie osoba cierpiąca na demencję. Ponieważ trzeci wiek bywa bardzo trudny, dowiedz się również, czy twój podopieczny nie ma objawów depresji lub innych zaburzeń o charakterze psychiatrycznym.

Poznaj także rutynę dnia – bardzo często jej skrupulatne przestrzeganie jest kluczem do zadowolenia obu stron układu opiekunka-podopieczny. Dowiedz się, o której godzinie senior zwykle budzi się i zasypia, co lubi i może jeść, jakie programy telewizyjne regularnie ogląda, czy ma jakieś pasje i zainteresowania. Czasami już sama rozmowa na tematy interesujące podopiecznego sprawi, że będzie on szczęśliwszy, a ty poczujesz się spełniona.


Określ zakres swoich obowiązków oraz wynagrodzenie

Precyzyjne określenie zakresu twoich obowiązków jest bardzo istotne i powinno nastąpić jeszcze przed podpisaniem umowy. Dowiedz się, jak długo masz przebywać przy seniorze i jakich praktyk będzie on wymagał – tylko towarzystwa i podania leków, czy może również czynności higienicznych i pielęgnacyjnych?

Od twoich umiejętności, zdolności, ale także wykształcenia i siły fizycznej, zależy, z jakim stopniem choroby będziesz w stanie sobie poradzić, nie narażając na szwank ani siebie, ani seniora.

Dopytaj dokładnie o wynagrodzenie oraz inne ewentualne przysługujące ci bonusy (np. wyżywienie, zamieszkanie, dni wychodne – jeśli mieszkasz ze swoim podopiecznym). Jeśli całodobowa opieka wymaga obecności więcej niż jednej opiekunki, powinnaś być z nią w stałym kontakcie, aby zawsze mieć aktualny obraz sytuacji.


Skorzystaj z pośrednictwa sprawdzonej agencji

Zwłaszcza w przypadku wyjazdu do opieki nad seniorem za granicę, powinnaś szczególnie uważnie przyjrzeć się ofertom. Niestety nie brakuje ludzi i firm żerujących na twoim dobrym sercu i chęci niesienia pomocy.

Skorzystaj z pośrednictwa agencji zajmującej się kontaktowaniem rodzin potrzebujących opiekunki i osób pragnących wykonywać pracę w tym charakterze. Masz wówczas możliwość sprawdzenia, czy firma jest legalna i wypłacalna i czy inne opiekunki są zadowolone z pośrednictwa.

Nie zaszkodzi również przeczesanie forów i portali internetowych w poszukiwaniu dodatkowych wskazówek – znajdziesz je m.in. na https://laxocare.pl/blog/praca-opiekunki-osob-starszych-jak-wybrac-agencje/.

Jeśli decydujesz się na pracę opiekunki osoby starszej, porzuć fałszywą skromność. Wykonujesz zadanie wymagające, trudne i niezwykle ważne tak dla ciebie, jak i dla seniora, któremu towarzyszysz, a także dla rodziny, która znajduje w tobie podporę w trudnym czasie. Zadbaj zatem również o własny komfort i bezpieczeństwo. Im bardziej wymagające zajęcie, tym większa satysfakcja płynie ze skutecznego wywiązania się z niego. Właściwe warunki pracy pozwolą nie tylko dobrze zarobić, ale także uniknąć wypalenia zawodowego i poczuć prawdziwą dumę z tego, co robisz.

Wróć do spisu treści.


  • Autor artykułu „Na co zwrócić uwagę, szukając pracy jako opiekunka osoby starszej?”: Artykuł gościnny opracowany przez stronę partnerską.
  • Ostatnia aktualizacja artykułu: 2023-12-05.
  • Kopiowanie treści blogu zabronione.

Przeczytaj także:

15 pomysłów na legalne zarabianie w Internecie.

Kategorie postów:

Angielskojęzyczne (18) Banki (13) Baza wiedzy o płatnych ankietach (12) Blogowanie (23) Cytaty (3) Dobre programy (44) Najlepsze programy (3) Nowe i Testowane (3) Pod znakiem zapytania (9) Polskojęzyczne strony (42) Procesory płatności (5) Programy partnerskie (17) Płatne ankiety (68) Płatne maile (15) Płatne reklamy (23) Recenzje programów (46) SCAM — nie polecam (12) Wpisy gościnne (42) ySense: posty i artykuły (11) Zarabianie (149)

Zobacz sprawdzone serwisy z ankietami płacące na konto bankowe.
Zobacz sprawdzone serwisy z ankietami płacące na konto bankowe.

Dodaj komentarz